Iscar GD-DH 0.718-25D-I1"-09 0.718" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4820505 ISO: GD-DH 0.718-25D-I1"-09
SKU: 1112511
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4820505 0.718" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Body
Dimensions & Sizing
Overall Length 20.3500 516.89MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.7188 18.26MM - 23/32
Flute Length 18.8200 478.03MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7188 18.26MM - 23/32