GHDR 38.1-14T38 Iscar 2800834 Grooving Stick Tool 0.5120 13.00mm Wide 1.5000 38.10mm - 1-1/2 Shank
Part Number: ISC2800834 ISO: GHDR 38.1-14T38 ANSI:GHDR 38.1-14T38
Description
ISCAR 2800834 Grooving Stick Tool1.5000 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Stick Tool
Type Of Tool Stick Tool
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style TI, GP
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Other
Insert Type Positive
Inter/Extern External
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0000 177.80MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Insert Size Ic 14
Cutting Width 0.5120 13.00MM