FLG-3M150R-CB AH110 Tungaloy 2413519 Grooving Insert 0.0590 1.50mm Wide 0.0075 0.19mm Radius
Part Number: TUN2413519 ISO: FLG-3M150R-CB AH110 ANSI:FLG-3M150R-CB AH110
SKU: 1093060
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY 2413519 Top Notch Grooving Positive AlTiN Width 0.0590 1.50MM PVD Coated Grade for cast irons and heat resisting alloys. AH110 is sutable for continuous to medium interrupted cutting of cast irons at high speed.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style TOP NOTCH
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Top Notch
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Top Notch
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 3
Cutting Width 0.0590 1.50MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0075 0.19MM