Part Number: EMUTA214524.0445 ISO: TA214524.0445
Description
EMUGE 33422 Carbide Drill Shank 0.2362 AlCrN 0.1752 4.45MM Drill Dia140°Coolant Thru 5.0XD 1.7320 43.99MM Flute Carbide As the name suggests, Aluminum Chromium Nitride is a chromium-based coating that was developed in the early part of the 2000’s. Since then, it has been found to be an excellent choice for coating machining tools based on its superior performance in just about every category that matters. This is due in part to the way the chromium atoms interact with the aluminum in the substance, forming a tough layer that gets even stronger as you add more chromium to the mix. The result is a light, silver-grey substance that contains some remarkable properties.
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.2283 82.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1752 4.45MM
Flute Length 1.7320 43.99MM
Cut Dia Min 0.1752 4.45MM