Part Number: EMUTA203344.0890 ISO: TA203344.0890
Description
EMUGE 31640 Carbide Drill Shank 0.3937 TiAlN 0.3504 8.90MM Drill Dia140°Coolant Thru 3.0XD 1.8500 46.99MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5039 89.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3504 8.90MM
Flute Length 1.8500 46.99MM
Cut Dia Min 0.3504 8.90MM