Emuge CW483100.5764 Tap 1/8-27.00TPI Pipe NPT/NPTF/ANPT DINSI 2.0P-3.0P HSSE TiN
Part Number: EMUCW483100.5764 ISO: CW483100.5764
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
1/8" × 27.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NPT/NPTF/ANPT
Flute Direction RIGHT
Tap Style Pipe Spiral Flute
Tap Type Pipe
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4370 11.10MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 27.00TPI
Thread Size 1/8"
Tap Drill Range 0.3319 8.43MM