Emuge CU921000.5047 Tap 1/2-20.00TPI Mod Bottom NF/UNF/UNEF DINSI 2.0P-3.0P HSSE Nitride
Part Number: EMUCU921000.5047 ISO: CU921000.5047
Find a drill for this tap 0 drills
1/2" × 20.00TPI Roll Form
% of thread 65%
Target drill
Drill products available across the % thread range
55% 72.5%
Length Type STANDARD
Thread Type NF/UNF/UNEF
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3670 9.32MM
Thread Pitch 20.00TPI
Thread Size 1/2"
Tap Drill Range 0.4744 12.05MM - 0.4811 12.22MM