Emuge CU921000.5012 Tap 7/16-14.00TPI Mod Bottom NC/UNC DINSI 2.0P-3.0P HSSE Nitride
Part Number: EMUCU921000.5012 ISO: CU921000.5012
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
7/16" × 14.00TPI Roll Form
% of thread 65%
Target drill
Drill products available across the % thread range
55% 72.5%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NC/UNC
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Roll Form
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3230 8.20MM - P
Thread Pitch 14.00TPI
Thread Size 7/16"
Tap Drill Range 0.4008 10.18MM - 0.4106 10.43MM