Emuge CU503200.5253 Tap 1-1/2-8.00TPI Mod Bottom NC/UNC DINSI 2.0P-3.0P HSSE Oxide + TiN
Part Number: EMUCU503200.5253 ISO: CU503200.5253
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
1-1/2" × 8.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NC/UNC
Flute Direction RIGHT
Tap Style Cut Spiral Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.8740 200.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2330 31.32MM
Flutes/Inserts 5
Thread Pitch 8.00TPI
Thread Size 1-1/2"
Tap Drill Range 1.3484 34.25MM - 1.4024 35.62MM