Emuge C0461000.4036 Tap 1/4-19.00TPI Pipe BSP DIN/DIn 1.5P-2.0P HSSE
Part Number: EMUC0461000.4036 ISO: C0461000.4036
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 1/4" × 19.00TPI
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range 0 drills
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE C0461000.4036 1/4"x19.00TPI Pipe Spiral Flute Pipe 1.5P-2.0P HSSE Uncoated PIPE BSP Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type BSP
Flute Direction RIGHT
Tap Style Pipe Spiral Flute
Tap Type Pipe
Tap Chamfer 1.5P-2.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 19.00TPI
Thread Size 1/4"
Tap Drill Range 0.4646 11.80MM