Emuge C0208900.5060 Tap 3/8-32.00TPI Plug NF/UNF/UNEF DIN/DIn 4P-5P Cobalt HSSE
Part Number: EMUC0208900.5060 ISO: C0208900.5060
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
3/8" × 32.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE C0208900.5060 3/8"x32.00TPI Cut Spiral Point Plug 4P-5P HSSE Uncoated 6H NF/UNF/UNEF Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NF/UNF/UNEF
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Spiral Point
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4P-5P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5433 90.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2750 6.99MM
Thread Pitch 32.00TPI
Thread Size 3/8"
Tap Drill Range 0.3409 8.66MM - 0.3504 8.90MM