Part Number: EMUBU456011.5038 ISO: BU456011.5038
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
No.5 × 44.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NF/UNF/UNEF
Flute Direction RIGHT
Tap Style Cut Spiral Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2050 56.01MM
Shank/Pilot Dia 0.1410 3.58MM
Flutes/Inserts 2
Thread Pitch 44.00TPI
Thread Size No.5
Tap Drill Range 0.1012 2.57MM - 0.1071 2.72MM