Emuge B5316A00.0100 Tap Bottoming M10-1.50mm 6H Metric DIN/DIn Coolant HSSE-Powder Metal TiN
Part Number: EMUB5316A00.0100 ISO: B5316A00.0100
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M10 × 1.50MM Roll Form
% of thread 65%
Target drill
Drill products available across the % thread range
55% 72.5%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B5316A00.0100 M10x1.50MM Roll Form Bottoming 1.5P-2.0P HSSE-PM TiN 6H Metric Steel Titanium nitride (TiN) coating is wear resistant, inert & reduces friction. Used on cutting tools punches etc improving tool life 2-10x over uncoated tools
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Roll Form
Tap Type Bottoming
Tap Chamfer 1.5P-2.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3930 9.98MM
Thread Pitch 1.50MM
Thread Size M10
Tap Drill Range 0.3638 9.24MM - 0.3717 9.44MM