Emuge B2501000.0060 Tap Mod Bottom M6-1.00mm 6H Metric DIN/DIn HSSE Pulley Long
Part Number: EMUB2501000.0060 ISO: B2501000.0060
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M6 × 1.00MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B2501000.0060 M6x1.00MM Cut Spiral Flute Mod Bottom 2.0P-3.0P HSSE Uncoated 6H Metric Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type LONG
Thread Type METRIC
Flute Direction RIGHT
Tap Style Cut Spiral Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2992 160.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2360 5.99MM
Thread Pitch 1.00MM
Thread Size M6
Tap Drill Range 0.1953 4.96MM - 0.2055 5.22MM