Emuge B0973700.0100 Tap Bottoming M10-1.50mm 6H Metric DIN/DIn Coolant HSSE TiN
Part Number: EMUB0973700.0100 ISO: B0973700.0100
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M10 × 1.50MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B0973700.0100 M10x1.50MM Cut Spiral Flute Bottoming 1.5P-2.0P HSSE TiN 6H Metric Steel Titanium nitride (TiN) coating is wear resistant, inert & reduces friction. Used on cutting tools punches etc improving tool life 2-10x over uncoated tools
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction RIGHT
Tap Style Cut Spiral Flute
Tap Type Bottoming
Tap Chamfer 1.5P-2.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3930 9.98MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 1.50MM
Thread Size M10
Tap Drill Range 0.3323 8.44MM - 0.3476 8.83MM