Emuge B050C300.0210 Tap M4-0.50mm Mod Bottom Metric DIN/DIn 2.0P-3.0P Cobalt HSSE GLT-1
Part Number: EMUB050C300.0210 ISO: B050C300.0210
Find a drill for this tap 0 drills
M4 × 0.50MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Description
EMUGE B050C300.0210 M4x0.50MM Cut Spiral Flute Mod Bottom 2.0P-3.0P HSSE GLT-1 6H Metric Steel GLT-1 - Hard surface coating with anti-friction layer In a PVD process (500 °C) a coating thickness of 2-4 μm can be realized.
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4803 63.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1770 4.50MM - #16
Thread Pitch 0.50MM
Thread Size M4
Tap Drill Range 0.1370 3.48MM - 0.1421 3.61MM