Part Number: EMUB0456001.0035 ISO: B0456001.0035
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M3.5 × 0.60MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B0456001.0035 M3.5x0.60MM Cut Spiral Flute Mod Bottom 2.0P-3.0P HSSE Nitride + Steam Oxide 6H Metric Steel Liquid nitriding is a surface enhancement process with one of the longest track records of success of any ‘case hardening’ technology. It is widely used to cost effectively enhance the wear and corrosion resistance of plain carbon steels, low alloy steels, and stainless steels for a diverse range of precision components and industries, including automotive; oil & gas; hydraulic and pneumatic machinery; firearms; metal forming and forging tools; construction, transportation and material handling equipment, and general purpose industrial machinery.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction RIGHT
Tap Style Cut Spiral Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2047 56.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1570 3.99MM - #22
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 0.60MM
Thread Size M3.5
Tap Drill Range 0.1134 2.88MM - 0.1193 3.03MM