Emuge B0203000.1056 Tap M10-1.50mm Plug LK-M DIN/DIn 4P-5P HSS HSSE Nitride
Part Number: EMUB0203000.1056 ISO: B0203000.1056
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
STI tap drill
M10 × 1.50MM — M10x1.5 STI
Drill for: All materials
0.4134" 10.5
314 drills available
See all drills at 0.4134" →
Description
EMUGE B0203000.1056 M10x1.50MM Spiral Lock Plug 4P-5P HSSE Nitride BT LK-M Steel Liquid nitriding is a surface enhancement process with one of the longest track records of success of any ‘case hardening’ technology. It is widely used to cost effectively enhance the wear and corrosion resistance of plain carbon steels, low alloy steels, and stainless steels for a diverse range of precision components and industries, including automotive; oil & gas; hydraulic and pneumatic machinery; firearms; metal forming and forging tools; construction, transportation and material handling equipment, and general purpose industrial machinery.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type LK-M
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Spiral Lock
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4P-5P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3930 9.98MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 1.50MM
Thread Size M10
Tap Drill Range 0.4134 10.50MM