DTE300-020 AH7025 Tungaloy 6745872 Face Grooving Insert 0.1180 3.00mm Wide 0.0078 0.20mm Radius
Part Number: TUN6745872 ISO: DTE300-020 AH7025 ANSI:DTE300-020 AH7025
SKU: 1091903
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY 6745872 Face Grooving Positive AlTiN Width 0.1180 3.00MM First recommended grade with excellent wear resistance and toughness, that is suitable for machining of a wide range of materials.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style DT
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 3
Cutting Width 0.1180 3.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0078 0.20MM