Dijet SKGS-5042-09-35-S32+A Feed Mill 1.654 Cutter Diameter Round 1.653 Shank 4.724 OAL 5 Flute
Part Number: DIJSKGS-5042-09-35-S32+A ISO: SKGS-5042-09-35-S32+A ANSI:SKGS-5042-09-35-S32+A
SKU: 1003476
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
DIJET Feed Mill 1.654 Cutter Diameter Round 1.653 Shank 4.724 OAL 5 Flute Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7244 120.00MM
Shank/Pilot Dia 1.6535 42.00MM
Flutes/Inserts 5
Tool Dia 1.6540 42.11MM
Insert Size Ic 09 "32"