Dijet SKGS-5040-09-35-S32+A Feed Mill 1.575 Cutter Diameter Round 1.574 Shank 4.724 OAL 5 Flute
Part Number: DIJSKGS-5040-09-35-S32+A ISO: SKGS-5040-09-35-S32+A ANSI:SKGS-5040-09-35-S32+A
SKU: 1003475
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
DIJET Feed Mill 1.575 Cutter Diameter Round 1.574 Shank 4.724 OAL 5 Flute Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7244 120.00MM
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 5
Tool Dia 1.5750 40.01MM
Insert Size Ic 09 "32"