Dijet SKGS-3025-09-30-S25+A Feed Mill 0.984 Cutter Diameter Round 0.984 Shank 3.937 OAL 3 Flute
Part Number: DIJSKGS-3025-09-30-S25+A ISO: SKGS-3025-09-30-S25+A ANSI:SKGS-3025-09-30-S25+A
SKU: 1003472
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
DIJET Feed Mill 0.984 Cutter Diameter Round 0.984 Shank 3.937 OAL 3 Flute Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Indexable Feed Mill
Type Of Tool End Mill
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style SD
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Square
Insert Type Positive
Insert Screw DSW-307H
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.9840 24.99MM
Insert Size Ic 09 "32"