DGG300-020 NS9530 Tungaloy 6723565 Face Grooving Insert 0.1180 3.00mm Wide 0.0079 0.20mm Radius
Part Number: TUN6723565 ISO: DGG300-020 NS9530 ANSI:DGG300-020 NS9530
SKU: 1091699
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY 6723565 Face Grooving Positive Uncoated Width 0.1180 3.00MM New non-coated cermet. 1st recommendation grade NS 9530 provides excellent performance. Applicable fo or finishing to medium cutting.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style DG
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 3
Cutting Width 0.1180 3.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM