DGE160-010 NS9530 Tungaloy 6993922 Face Grooving Insert 0.0630 1.60mm Wide 0.0039 0.10mm Radius
Part Number: TUN6993922 ISO: DGE160-010 NS9530 ANSI:DGE160-010 NS9530
SKU: 1093008
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY 6993922 Face Grooving Positive Uncoated Width 0.0630 1.60MM New non-coated cermet. 1st recommendation grade NS 9530 provides excellent performance. Applicable fo or finishing to medium cutting.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style DG
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 1
Cutting Width 0.0630 1.60MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0039 0.10MM