9GMR300-020 AH7025 Tungaloy 6777045 Grooving Insert 0.1180 3.00mm Wide 0.0079 0.20mm Radius
Part Number: TUN6777045 ISO: 9GMR300-020 AH7025 ANSI:9GMR300-020 AH7025
SKU: 1092093
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY 6777045 Grooving Positive AlTiN Width 0.1180 3.00MM First recommended grade with excellent wear resistance and toughness, that is suitable for machining of a wide range of materials.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type Medium
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Other
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Screw On
Dimensions & Sizing
Cutting Width 0.1180 3.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM