8GMR150-020 AH7025 Tungaloy 6777041 Grooving Insert 0.0590 1.50mm Wide 0.0079 0.20mm Radius
Part Number: TUN6777041 ISO: 8GMR150-020 AH7025 ANSI:8GMR150-020 AH7025
SKU: 1092091
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY 6777041 Grooving Positive AlTiN Width 0.0590 1.50MM First recommended grade with excellent wear resistance and toughness, that is suitable for machining of a wide range of materials.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type Medium
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Other
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Screw On
Dimensions & Sizing
Cutting Width 0.0590 1.50MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM