570-25L123D12B Sandvik 5764446 Grooving Adapter Blade 0.9843 25.00mm Shank
Part Number: SAN5764446 ISO: 570-25L123D12B ANSI:570-25L123D12B
SKU: 1089841
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
SANDVIK 5764446 Dog Bone Grooving Boring Bar Dia0.9843 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Adapter Blade
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Boring Bar
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style N12
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dog Bone
Insert Type Positive
Hand Left Hand
Inter/Extern Internal
Coolant Type Internal
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Overall Length 0.5512 14.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM